Zpět

Horní Branná - zámek a památník Jana Amose Komenského

Adresa 512 36 Horní Branná 1
GPS 50°36'31"N 15°34'11"E (xx km)
470 m nad mořem
Nejbližší infocentrum Nejbližší infocentrum: Regionální turistické informační centrum Krkonoše, Vrchlabí (3.6 km)
swipe

Branský zámek, který byl založen Zdeňkem z Valdštejna, dokončila jeho žena Marie z Martinic r. 1582. Zámek byl ve své době honosnou stavbou se dvěma patry, věžičkou na hřebenu střechy a bohatým zdobením zevních stran kamenného zdiva čítajícím nápisy, verše, arabesky, figury, sgrafita a další ozdoby. Zámek měl svoji vlastní kapli, 6 pokojů, 7 komor, 7 povrchních a 6 podzemních sklepů. Ve třech velikých světnicích druhého patra býval táflovaný strop. Na severovýchodní straně se nalézají nápisy od učeného Mistra Jana z Vinoře a znaky Zdeňka z Valdštejna a Maří z Martinic, majitelů Štěpanic a Horní Branné. Za třicetileté války byl zámek velmi zpustošen a přišel o své druhé patro, které nebylo dostavěno. Restaurování výzdob a nápisů na stěnách zámku bylo postupně provedeno v letech 1868, 1908, 1960 a 94. Zámek měnil majitele, až roku 1990 skončil ve správě a vlastnictví obce.


Kategorie muzeum, zámek

Prohlídkové trasy / expozice

Popis Expozice připomínající J. A. Komenského, který zde trávil čas před odchodem do exilu. Část expozice je věnována místnímu rodákovi - spisovateli Josefu Šírovi.
Otevírací doba
(GMT +2)
  • celoročně Út, So 10:00-12:00 13:00-15:00
  • celoročně celý den (na objednávku pouze skupiny)

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.

uzavřeno Aktuálně uzavřeno dle otevírací doby