Zpět

Z Harrachova na Orle

(xx km)

Nejbližší infocentrum Nejbližší infocentrum: Turistické informační centrum Harrachov (4.2 km)
swipe

Středně těžká trasa s výškovým převýšením 70 m, po které se nejprve přemístíme autem z Harrachova do Jakuszyc, a poté vlastními silami až k restauraci na Orle.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy pěšky, automobil / motocykl
Období jaro, léto, podzim

Popis cesty autem: Z Harrachova jedeme po hlavní silnici směrem na hraniční přechod Harrachov - Jakuszyce. Za budovami bývalého hraničního přechodu s celnicí pokračujeme po silnici dále asi 1300 m. Vlevo u silnice najdeme snadno místa na zaparkování - zatím bez placení parkovného.

Popis cesty pěšky: Na spodní straně parkoviště začínáme trasu po asfaltové lesní cestě přes koleje - překračujeme trať spojující Harrachov, Mýtiny s polskou Sklarskou Porebou která je od léta 2010 opět v provozu - a dle značení bez možnosti odbočení skoro po vrstevnici až na rozcestí Dzial Izerski. Po odpočinku naše cesta pokračuje opět po asfaltové lesní cestě - nyní již mírně z kopce - po zelené turistické značce až na známé a vyhledávané rozcestí s restaurací Orle. Po náležitém odpočinku a prohlídce okolí u nynější restaurace a bývalé sklářské hutě v těchto místech naše hlavní trasa pokračuje stejnou cestou zpět na parkoviště v Jakuszycích.

Možná varianta trasy: Trasa je vhodná pro postižené osoby s fyzicky zdatným doprovodem vzhledem k poměrně špatné cestě v úseku asi 200 m. Od restaurace na Orle pokračujeme po stejné cestě dále, ale nyní již s červenou turistickou značkou. Asfaltový povrch nám vystřídala lesní zpevněná cesta a vzápětí překračujeme říčku Plonka po povalovém mostě. Na prvním rozcestí níže odbočujeme vlevo a opět překračujeme po povalovém mostě říčku Plonka. Lesní cestou pak dále, za špatného počasí horší cestou, již pomalu sestupujeme k hraničnímu turistickému přechodu do Čech v pěkném prostředí u řeky Jizery, která zde v delším úseku tvoří zároveň státní hranici. Stejnou cestou se pak vracíme k restauraci na Orle.

Zajímavosti:

1. běžecký areál Jakuszyce

2. osada Orle

3. železniční trať Harrachov - Szklarska Poreba