Zpět

Mladé Buky

Podle renesančního kronikáře Simona Huttela, který zemřel roku 1601, založil Mladé Buky roku 1008 Martin Vitanovský - pán na Mladých Bukách. Svým územím dnes zahrnují dříve samostatné obce Bystřice,Dolní Sejfy s Antonínovým údolím, Kalnou Vodu, Hertvíkovice a dnes již zaniklé Sklenářovice.

Dnešní moderní obec ležící na území Krkonoškého národního parku i Přírodního parku Hrádeček láká návštěvníky na pestrou nabídku aktivních zážitků. Zřícenina hradu Břecštejn, kostel s farou, kamenný most z 16.století se zvonicí ve Slenářovicích, ochranná kaple na Rýchorách, kaple sv. Antonína v Antonínově údolí, památné stromy, skalní útvary - to je jen stručný přehled zdejších pamětihodností. Úchvatná příroda, neuvěřitelné výhledy z Pekelského vrchu na panorama východních Krkonoš spolu s nejvyšším vrcholem Sněžkou, bohatá nabídka služeb dělají z Mladých Buků místo,kam se lidé rádi vracejí. Navštivte Mladé Buky a uvidíte, proč okolní krajina učarovala také prezidentu Václavu Havlovi, který bydlel ve své chalupě na okraji obce v oblasti dnes zvané Hrádeček v době normalizace arád se sem vracel i jako prezident republiky. Na svém oblíbeném Hrádečku před Vánoci 2011 po dlouhotrvajících zdravotních problémech své nemoci podlehl. Za své zásluhy o obnovu svobody a demokracie v naší vlasti i osobní statečnost mu bylo 27.listopadu 1989 uděleno čestné občanství Mladých Buků.

Naučná stezka, která začíná na parkovišti Skiparku a pojednává o historii zdejšího kraje i dějinných událostech naší republiky,těmito místy prochází. Obec nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek. Moderní lyžařský areál s nejrozsáhlejším provozem večerního lyžování, zimní běžecké stopy, 18-ti jamkové golfové hřiště, nejdelší bobovou dráhu v Krkonoších, jízdárnu, znovu obnovenou lesní plovárnu z 30.let minulého století, fotbalové, baseballové, softballové i víceúčelové hřiště. Součástí nabídky je i letní tubing, bungee trampolíny, trampolínové pole, downhillová trať pro bikery, dětská hřiště, půjčovna kol i elektro kol. Samozřejmostí jsou v celé oblasti i bezplatná parkoviště. Mladé Buky jsou ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku i nordic walking. Pro ubytování můžete využít služby čtyřhvězdičkového i tříhvězdičkových hotelů, či množství příjemných penzionů. Přilehlé Rýchory s Rýchorským pralesem jsou častým místem procházek, túr i cyklistických výletů. Sklenářovice spolu s Antonínovým údolím se mohou pyšnit překrásnou přírodou Krkonošského národního parku i bohatou historií. Pohled na tisíce rozkvetlých bledulí v době jarního tání patří k nezapomenutelným zážitkům. Přírodní památka Slunečná stráň je genetickou bankou ohrožených krkonošských rostlin. V Bártově lese na úpatí Rýchor najdete pozůstatky zaniklých zlatých dolů. Zlato již v obci nenajdete, ale i tak mají Mladé Buky co nabídnout. Příjemné zážitky jsou totiž nad zlato!

E-mail: starosta@obecmladebuky.cz
Telefon: +420 499 873 110

www.obecmladebuky.cz
swipe